Dell Teknik Servisi : Hızlı ,Güvenilir, Uygun Fiyat, Profosyonel – Bizi Arayın 0212 217 00 05

Blog

Laptop Bataryaları İle İlgili Doğru Sandığımız 4 Yanlış Bilgi

Batarya İle İlgili Bilinen 4 Yanlış Bilgi

Batarya İle İlgili Bilinen 4 Yanlış Bilgi

Dizüstü bilgisayarlar %100 şarj olduktan sonra şarja takılı kalmaya devam ederse zarar görür diye bir bilgi duymuş olabilirsiniz. Fakat bu bilgi yanlıştır. Pilimiz %100 değerinin altında olduğu süre boyunca adaptör pili şarj eder. Pil %100 olduktan sonra adaptör bataryayı şarj etmez ve adaptördeki akım bilgisayarı çalıştırmak için kullanılır.  Batarya bu zaman içerisinde oldukça az bir miktar güç harcamaktadır ancak bu tüketim bataryaya zarar vermemektedir.

Bir diğer yanlış ise dizüstü bilgisayarı bataryasız kullanarak hiç zarar görmeyeceğini sanmaktır. Biliyorsunuz ki batarya elektrik kesintisi gibi durumlarda bilgisayarımızın çalışmasına devam etmesini sağlar. Fakat dizüstü bilgisayarınızı bataryasız kullanmanız durumunda elektrik kesintisi gibi ani akım kesintileri durumunda bilgisayarınızın zarar görebilir. Bu nedenden dolayı eğer imkanınız varsa dizüstü bilgisayarlarınızı bataryalı bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir diğer yanlış bilgi ise dizüstü bilgisayarı bataryada uzun süre kullanmanın zararlı olduğudur. Bu bilgi de kısmen yanlıştır. Bu durumu açıklayacak olursak normal kullanımda sürekli prize bağlı kalmanıza gerek yoktur fakat dizüstü bilgisayarlarınızın pilini %10 un altına düşmeyecek şekilde kullanmanız pil sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Fakat bu durum dışında bilgisayarınızı pildeyken kullanmanın herhangi bir zararı yoktur.

Bir diğer yanlış bilgi ise dizüstü bilgisayarı fazla şarj etmemek. Pilin ömrünü pilin ne kadar süre şarj olduğu değil kaç kere şarj-deşarj olduğu belirler. Pillerde bir sınıra kadar şarj etme durumu vardır. O sınırdan sonra pilin kendini şarj etmemesinin en önemli nedeni şişme ve patlama vb. durumların önüne geçilmesini sağlamaktır.

Dizüstü bilgisayarlarınızın batarya değişimi için Dell Teknik Servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorum Yap

blank
blank