Dell Teknik Servisi : Hızlı ,Güvenilir, Uygun Fiyat, Profosyonel – Bizi Arayın 0212 217 00 05

Blog

MAC Adresi Nedir? Ne İşe Yarar?

MAC adresi ağa bağlı cihazların üstünde bulunan benzersiz tanıtıcılardır. Dünyadaki tüm cihazların MAC adresleri farklı olduğu için, MAC adresi IP adresinden farklı olarak tek bir cihazı bulmayı sağlar.

MAC adresi nasıl bulunur?

MaAC adresi üzerinde bulunan adreslerin ilk 6 hanesi üreticiyi; son altı hanesi ise kartı tanıtır. MAC adresleri cihazın hangi ağa bağlı olduğu ile ilgili bir bilgi içermez. Ancak veriyi ağdaki doğru cihaza taşımak için MAC adresinin kullanılması gereklidir.

IP adreslerinden farklı olarak MAC adresleri değiştirilemez. IP adresleri modem resetlendiğinde ya da cep telefonu kapatılıp açıldığında değişirken, MAC adresleri sabit kaldığından router engelleme işlemlerinde etkili bir şekilde kullanılabilir .

Fiziksel adres ya da donanım adresi olarak da tanımlabilen MAC adresleri veri paketi gönderimlerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlarken ağ güvenliğinin de artırılmasına yardımcı olur.

MAC Adresi Nasıl Bulunur?

Windows: MAC adres Windows işletim sistemlerinde Ağ Bağlantısı ayrıntılarındaki Fiziksel Adres kısmından bulunabilir. Bununla birlikte CMD üzerinden ipconfig / all komutu da MAC adresini öğrenmenizi sağlar.

MacOS: Sistem Tercihleri -> Ağ -> Gelişmiş seçenğinden Airport sekmesine tıklayadıktan sonra en alt kısımda yer alan AirPort ID, cihazınızın MAC adresidir.

Yorum Yap

blank
blank