Dell Teknik Servisi : Hızlı ,Güvenilir, Uygun Fiyat, Profosyonel – Bizi Arayın 0212 217 00 05

Blog

RAM’in Oyun Performansına Etkisi

RAM in FPS ye etkisi

RAM in FPS ye etkisi

Günümüzde üst seviye oyunlar oldukça yoğun bir şekilde RAM tüketmektedir. 12-13 GB lara kadar RAM tüketebilen oyunlar düşük RAM kapasitesi ile çalıştırıldığında performansta düşüşler meydana gelebilmektedir.

RAM yetersizliğinden dolayı oyunlardaki ani FPS düşüşlerine FPS Drop denmektedir. FPS Drop sorunun çözümü bilgisayarınıza RAM yükseltmesi yapmaktır. RAM ilavesi yapıldığı zaman oyun içi grafikler geçici depolama olan RAM modülünde daha fazla boş alan mevcut olduğu için FPS drop sorununu ortadan kalmaktadır veya minimum seviyeye inmektedir. Günümüz üst seviye grafiklere sahip oyunları için 16GB RAM kullanmanızı tavsiye ederiz. Ama eğer bütçeniz yoksa 1 adet 8GB RAM satın alıp bütçeniz elverdiği zaman yanına bir tane daha 8 GB RAM takmanızı tavsiye ederiz.

RAM çalışma MHz sinin düşük olması da düşük FPS ye neden olabilmektedir. Bu yüzden oyun sistemi toplarken veya bilgisayar satın alırken olabildiğince yüksek RAM MHz çalışma destekleyen anakarta sahip bilgisayar almanızı ve yüksek MHz de çalışan RAM ler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sonuca gelecek olursak RAM GB ını arttırmak genellikle FPS drop sorununun önüne geçmektedir. Fakat örnek verecek olursak yüksek RAM tüketen bir oyunu 4 GB RAM ve 8 GB RAM ile oynadığınız zaman FPS de de gözle görülür bir yükseliş görebilirsiniz fakat 16 GB RAM den 32 GB RAM a geçtiğiniz zaman çok ciddi bir FPS artışı göremezsiniz. Ancak RAM ler çift kanal olarak çalışırsa ve yüksek MHz hızlarında çalışırsa oyunlarda FPS artışına katkı sağlamaktadır.

Dell bilgisayarlarınızın RAM upgrade işlemleri için Mecidiyeköy Dell Servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

blank
blank