Dell Teknik Servisi : Hızlı ,Güvenilir, Uygun Fiyat, Profosyonel – Bizi Arayın 0212 217 00 05

Blog

RAM Neden Bozulur? RAM Arızası Nedenleri

Random Access Memory yani geçici bellek olan RAM’ler bilgisayarların çalışabilmesi için gerekli donanımların başında gelir. RAM’in arızalanması durumunda BIOS uyarı verir ve bilgisayar açılmaz. Peki RAM’in arızalanma sebepleri nelerdir?

ram neden arızalanır

Bilgisayarda içerisindeki tüm donanımların olduğu gibi, RAM’in de bir kullanım ömrü vardır. Zamanla RAM kapasitesine bağlı olarak bozulmaya ve verimliliğini kaybetmeye başlar. Böyle bir durumda önceden rahatlıkla çalıştırdığınız programları açamayabilirsiniz. Aynı zamanda sistem özelliklerindeki RAM belleği de gerçek bellekten daha düşük kapasitede görünür. RAM genellikle yavaş yavaş verimliliğini kaybedip bozulmaya başlasa da darbe gibi etkenlerle RAM yuvasının ya da pimlerin zarar görmesi durumununda çalışamaz hale gelir. Ayrıca voltajdaki değişimler de RAM’in arızalanmasına neden olabilir.

RAM’in arızalanması durumunda bilgisayarınız açılmaz. RAM tamiri ve RAM değişimi gibi işlemler için dell teknik servise başvurarak profesyonel ve ekonomik fiyatlı hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yap

blank
blank